Skialpinistické tůry

Přechod Vysokých Tater

Vysoké Tatry jsou nejmenšími velehorami na světě. Jsou vyhledávány pro svoji strmost jak horolezci tak v zimě skialpinisty. Vyznavače prudkých sjezdu zde lákají strmé žlaby v blízkosti vysokohorských chat. Další výhodou je nepřítomnost ledovců, což vylučuje možnost pádu do trhliny.

Prvovýstup: 20. 5. 1967 – A. Luczy, J. Botko, M.Kriššák,I.Matray a E. Šándory.

Obtížnost: Nutností je dobrá lyžařská zdatnost. Přechod vyžaduje velmi dobrou kondici. V případě horší kondice lze vynechávat ranní výstupy a tím šetřit síly. Důležitá je též schopnost chůze na mačkách a s cepínem v ruce. Výhodou je absolvování lavinového kurzu.

Výhodné podmínky pro výstup: Duben až polovina května dle aktuálních sněhových podmínek.

Převýšení: Po celou dobu přechodu asi 1500m denně.

Popis výstupu: Přechod zahájíme na Horském hotelu Popradské Pleso a přes Východní Železnou bránu a sedlo Prielom přejdem na Zbojnckou chatu. Další den odtud vystoupáme do Priečného sedla. Den zakončíme sjezdem na Téryho chatu. Po noci na nejvýše celoročně obývané chatě Vysokých Tater vystoupáme do Baranieho sedla. Zde se budem nacházet v nejvyšším bodě přechodu. Následuje krásný sjezd s převýšení takřka 900m. Přechod ukončíme sjezdem na zastávku Biela voda. Výhodou tohoto přechodu je velká variabilita výstupu. Jednou jsem ho přešel za osm hodin i s obědem na Zbojničce.

Plán výstupu: 1. den – sraz na Štrbském plese, odtud vyjedeme nebo vystoupáme na Horský hotel Popradské pleso (1500m). Zde provedeme kontrolu a vyzkoušení materiálu. Zopakujem si práci s lavinovým vybavením.
2. den – Výstup Zlomiskovou dolinou do Východní Železné brány (2255m). Strmým sjezdem do Kačacej doliny. Odtud pokračujeme vzhůru do sedla Prielom (2290m). Tento dlouhý den ukončíme sjezdem na Zbojnickou chatu (1960m). V případě nepříznivých sněhových podmínek se dá tato trasa nahradit výstupem přes Litvorovu dolinu, nebo výstupem okolo Sliezkeho domu na Polský hrebeň.
3. den – Ranní túra v okolí Zbojnické chaty. Dle výkonnosti lze sjet i velice prudké žlaby. Po obědě vystoupáme traverzem pod Širokou vežou do Priečného sedla ( 2352m). Následuje sjezd na Teryho chatu (2015m).
4. den – Ránní túra v okolí chaty. Po obědě výstup do Baranieho sedla (2389m). Možnost výstupu na Baranie rohy (2526m). Ze sedla následuje nejdelší sjezd celého přechodu s převýšením takřka 900m na Chatu pri Zelenom plese (1551m). Z chaty dolinou na zastávku Biela voda.

Počet účastníků: Maximálně 6 – 8 účastníků na horského vůdce.

Cena výstupu: Dle počtu účastníků 4500 – 5500kč.

Cena zahrnuje: Služby horského vůdce (včetně jeho nákladů), kopie potřebných map.

Cena nezahrnuje: Dopravu na místo akce, pojištění, ubytování a stravu.

Termín: Duben až květen.

Ubytování: Na vysokohorských chatách.

Lyžařské vybavení: Skialpinistické lyže, vázání, boty a pásy. Případně i haršajzny.

Lezecké vybavení: Cepín, mačky, sedák, 2 ks šroubovací karabiny,

Lavinové vybavení: Lavinový vyhledávač (nové baterie), sonda, lopata.

Ostatní: Funkční oblečení – budeme celé dny v terénu, rukavice 2 páry-silnější a slabší, kukla, čepice, čelovka, přezuvky na chatu, vložka do spacáku (cyklo-spacák), batoh s možností připnutí lyží, osobní lékárna, opalovací krém, labelo, sluneční brýle, busola, výškoměr, mapa oblasti, GPS, láhev na vodu, termoska.